Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

RAZMATRA LI KOMISIJA MJERE ZA ZAŠTITU RADNIH MJESTA KONCERNA ALSTOM?


HOĆE LI 134 VISOKO OBRAZOVANA KARLOVAČKA INŽINJERA DOBITI OTKAZ?


Tonino Picula reagirao je nakon dopisa Sindikata metalaca Hrvatske koji je njegov ured primio ovoga tjedna.
Zbog 229 radnika tvrtke General Electric čije je hrvatsko sjedište u Karlovcu, a koji bi u naredne dvije godine mogli dobiti otkaz kao rezultat najavljene reorganizacije, zastupnik RH u Europskom parlamentu Tonino Picula obratio se Europskoj komisiji.
“Razmatra li Komisija mjere kojima bi se zaštitila radna mjesta zaposlenika tvrtke Alstom ukoliko dođe do najavljenih masovnih otpuštanja, a nastavno na odobrenje prodaje tvrtke?”, napisao je zastupnik Picula u svom pitanju Komisiji.

Naime, nakon odobrenja Europske komisije od 8. rujna 2015. energetski dio koncerna ALSTOM, a time i Alstom Hrvatska 2.11.2015. prodan je američkom General Electricu uz uvjet da će se veći dio Alstom-ovog portfolia plinskih turbina prodati talijanskoj kompaniji Ansaldo, s ciljem zadržavanja konkurentnosti u Europi. No, trenutna situacija je takva da će u toj svjetskoj tvrtki koja se bavi energetikom, veći dio najavljenih otkaza čak 134 , dobiti visoko obrazovani kadar iz odjela Inženjeringa, Istraživanja i Razvoja.
“Karlovački inženjeri oštećeni su ovom odlukom Komisije obzirom da nisu bili uključeni u planove restrukturiranja i prodaje talijanskom Ansaldu kao ravnopravni subjekt. Naime, dio švicarskih inženjerskih resursa iz razvoja plinskih turbina prešao je u Ansaldo i nastavio raditi na istoj lokaciji, dok hrvatskim inženjerima takva mogućnost nije ponuđena unatoč brojnim priznanjima s međunarodnih inovatorskih izložbi kao i osvojenoj “Zlatnoj kuni” Hrvatske gospodarske komore”, istaknuo je zastupnik Picula u svom pitanju Komisiji.
“Oko 200 naših inženjera daje podršku Alstom razvojnim centrima u Švicarskoj, Njemačkoj te drugim lokacijama zahvaljujući marljivom radu, kompentencijama, kvaliteti pruženih usluga, inovativnosti i ono što je vrlo važno: konkurentnoj cijeni rada. Dok cijena švicarskog inženjera iznosi 78 eura po satu, cijena karlovačkog inženjera manja je za gotovo tri puta odnosno iznosi: 29 eura po satu. Također, tvrtka Alstom je najveći poslodavac u Karlovačkoj županiji, a većina radnika dolazi s lokalnog sveučilišta”, zaključio je zastupnik Picula.

Za 29. siječnja najavljeno je da će se u Bruxellesu održati sjednica Europskog radničkog vijeća (EWC) na razini cijelog Alstoma jer je najavljeno otpuštanje čak 6.500 radnika u cijeloj Alstom grupaciji.
Bruxelles, 28 siječnja 2016.



Image and video hosting by TinyPic

Tonino Picula hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu.

Post je objavljen 29.01.2016. u 06:34 sati.