Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

NAKON MLIJEČNIH KVOTA PRIPREME ZA UKIDANJE KVOTA ZA ŠEĆER


MLIJEKO U PROIZVODNJU S DODANOM VRIJEDNOŠĆU !

Kako je objavila Europska komisija sustav mliječnih kvota EU-a ukinut je 31. ožujka 2015. godine.
Rok za ukidanje kvota prvi je put utvrđen 2003. kako bi se proizvođačima EU-a omogućilo da fleksibilnije odgovore na rastuću potražnju, posebno na svjetskom tržištu, a potvrđen je 2008. nizom mjera namijenjenih postizanju postupnog smanjenja rasta. No čak i s kvotama, u zadnjih se pet godina obujam izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda EU-a povećao za 45 %, a njegova vrijednost za 95 %. Projekcija kretanja na tržištu navodi na zaključak da i dalje postoje veliki izgledi za daljnji rast, posebno u pogledu proizvoda s dodanom vrijednošću, poput sira, ali i sastojaka koji se upotrebljavaju u hranjivim i dijetetskim proizvodima.
Sustav kvota uveden 1984., u vremenu kada je proizvodnja EU-a uvelike premašivala potražnju u proizvodima od mlijeka, bio je jedan od alata uvedenih za rješavanje viškova proizvedenih u sektoru mlijeka. Uzastopnim reformama zajedničke poljoprivredne politike EU-a povećala se tržišna orijentacija sektora i istovremeno uspostavlja niz drugih, usmjerenijih instrumenata za potporu proizvođačima na osjetljivim područjima, kao što su planinska područja, gdje su troškovi proizvodnje veći.
Uoči ukidanja sustava kvota povjerenik EU-a za poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan je rekao da je ukidanje mliječnih kvota za EU i izazov i prilika . Izazov je zato što će jedna cijela generacija poljoprivrednika morati raditi u potpuno novim uvjetima sigurno popraćenima nestabilnošću, no bez sumnje je i prilika u smislu rasta i otvaranja novih radnih mjesta stavljanjem snažnijeg naglaska na proizvode s dodanom vrijednošću, što u sektoru mlijeka i mliječnih proizvoda može postati gospodarski pokretač EU-a. Osjetljivija područja, u kojima se ukidanje sustava kvota može smatrati prijetnjom, mogu na temelju načela supsidijarnosti iskoristiti niz mjera ruralnog razvoja.”


Prema Europskoj Komisiji povijest mliječnih kvota je slijedeća:


1970. i 1980. sustav zajamčenih cijena na svjetskom tržištu doveo do strukturnog viška i maslaca i obranog mlijeka u prahu.
1983. Europska komisija predlaže uvođenje mliječnih kvota. Pravila dogovorili ministri EU za poljoprivredu u ožujku 1984.
1984. u travnju mliječne kvote stupile su na snagu.
Reforma CAP :Uzastopna reformske politike 1992., 1999., 2003. pokazala je smanjenje u sustavu zajamčenih cijena, a za uzvrat poljoprivrednicima u isplaćena izravna plaćanja kako bi stabilizirala prihode.
2003.CAP "Mid term review" prihvaća da mliječne kvote treba ukinuti u 2015. godini
2008. CAP "Health Check", slaže se s postupkom povećanja mliječnih kvota kroz pet godina, ali potvrđuje da mliječne kvote istječu krajem ožujka 2015. godine.
2009. mliječnih tržišne krize - uključujući i nova pravila o ugovorima i poboljšanje kolektivno pregovaranje za proizvođače.
2012. Sporazum Vijeća i EP za mlijeko.
2013.Reforma CAP Sporazum uključuje značajne promjene u sustavu izravnih plaćanja, uključujući i mogućnosti za zajedničku podršku.
2013. u rujnu na konferenciji o sektoru mlijeka EU nakon 2015. godine, Komisija objavljuje tržištu mlijeka u EU Opservatorij s ciljem povećanja transparentnosti tržišta.
31. ožujka 2015. Kraj kvota


STRUČNA SKUPINA ZA ŠEĆER SASTALA SE PRVI PUT

EU kvota za šećer istječe krajem rujna 2017. Europska komisija je 27.3. bila domaćin prvog sastanka o novom šećeru stručne skupine s ciljem izrade prijelaza na post kvotno tržištu kao moguće, kao što je u siječnju 2015. najavio Povjerenik za EU poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan na Farma vijeću. Viječe čine stručnjaci iz zemalja članice ministarstva poljoprivrede, cilj grupe je raspravljati o svim relevantnim temama prije kraja kvotnog sustava.
Otvarajući sastanak, Opće uprava za poljoprivredu i ruralni razvoj ravnatelj Jerzy Plewa je rekao
" Kroz rok od dvanaest mjeseci - u proljeće 2016. - uzgajivači repe EU će sijati zadnju repu u sustavu kvota koje će isteći 30. rujna 2017. To je presudno da opskrba lanca šećera, od poljoprivrednika, proizvođača šećera, šećera korisnika do potrošača bude informirana na najbolji mogući i transparentan način o promjenama do kraja proizvodnih kvota za šećer kako bi se donijele najprikladnije poslovne odluke. "
Na sastanku je Komisija predstavila ažuriranu bilancu EU za tržište šećera. On je također predstavio procjene napravljene prije reforme iz 2006., reforme 2013. i srednjoročnim izgledima do 2024. Predviđene scenarija cijena u tim istraživanjima trebalo je dopustiti da operateri procijene situaciju poslije kvota.
Već na tom prvom sastanku nekoliko zemalja članica zatražila da se raspravlja o dobrovoljnoj Coupled podršci, kao dio reforme 2013. ZPP-a, te kako su države članice odlučile provesti ovu opciju. Komisija je također zatražila od država članica da istupe s drugim pitanjima o kojima su željeli razgovarati u ovom forumu.


Image and video hosting by TinyPic


Post je objavljen 03.04.2015. u 23:28 sati.