Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/igniss

Marketing

Što je princip hendikepa i kako ga okrenuti u svoju korist? (Dio 1 - Žene)

Pomorski istraživači 18. stoljeća kao što su James Cook i La Perouse su na svojim putovanjima između pacifičkih otoka zabilježili mnoge zanimljive običaje lokalnog stanovništva: recimo, otočki bogataši i plemstvo često su puštali svoje nokte da izrastu u nevjerojatnu duljinu. Isti običaj zabilježen je u kineskoj vladajućoj klasi još od dinastije Ming pa sve do kasnog modernog doba:


Izvor slike

Zašto bi netko imao toliko ogromne nokte, čak i do te mjere da zbog njih nije sposoban obavljati osnovne dnevne zadatke, hodati ili hraniti se? Ne bi li takva osoba bila vrijedna prijezira kao bespomoćni slabić? Naravno da ne: iako na površini beskorisni, ekstremno dugački nokti objavljivali su vlasnikovo bogatstvo i činjenicu da ima dovoljno sluga (ili robova) na raspolaganju da ga hrane, peru, maze i nose uokolo.

Drugim riječima, u kontekstu pokazivanja bogatstva i društvenog statusa, ekstremno dugački nokti služili su kao princip hendikepa. Hendikep je u osnovi ništa drugo nego suptilno hvalisanje - "vidi me kako sam dobar/uspješan/lijep da si mogu priuštiti da se ne činim takvim na prvi pogled".

U "ignissolikom" kontekstu, princip hendikepa se naravno odnosi na ljepotu (kod žena) ili izgled, samopouzdanje i status (kod muškaraca). Razmotrimo prvo ovaj primjer:


Izvor slike

Iako bi trollovi mogli zlobno ili naivno tvrditi da nema nikakve razlike između žene s kratkom kosom i žene s utegnutom kosom ili repićem, muškom oku je razlika vrlo velika i vrlo vidljiva već na prvi pogled. Ovo je primjer žene koja je uspješno primijenila blagi hendikep i time povećala svoju ukupnu privlačnost.

Nominalno gledano, ova žena ima kratku kosu, što je samo po sebi vrlo neprivlačno. Realno gledano, ova žena naglašava svoju dugu kosu time što ju je utegla na način da površno sliči kratkoj, što zatim poboljšava njen izgled.

Druge (korisne) uporabe hendikepa kod žena uvijek dolaze u sličnim malim, pažljivo kontroliranim dozama, najčešće kroz male modifikacije frizure (npr. šiške s dugom kosom) odjeću, obuću, šminku ili male privremene ukrase poput naušnica i prstenja. Ukazujući pozornost na nešto što ženi nije najbolja osobina, ili diskretno skrivajući svoju najbolju osobinu, žena može svoju privlačnost naglasiti i povećati.

Pogledajmo sada ovu ženu:


Izvor slike

Da, to je poznata pjevačica Rihanna, na lijevoj slici iz 2006. godine kada je imala dugu kosu, a na desnoj slici negdje iz 2008. godine nakon što ju je drastično skratila. Svima s funkcionalnim penisom je jasno da je na lijevoj slici izgledala puno bolje, ali isto tako bi i samo zagriženi "2/10 ne bih prasnuo" internet zavodnik odbio Rihannu s desne slike. Unatoč svojoj kratkoj kosi, Rihanna i dalje ima vrlo lijepe crte lica, glatku kožu, vitkost, mladost i čvrste privlačne grudi.

Drugim riječima, Rihanna je primijenila pretjerano jak hendikep koji je naškodio njenoj ukupnoj privlačnosti, no ona je bila toliko velika da bi trebalo puno više od toga da je učini ružnom ili neprivlačnom. Rihanna takvim hendikepom nije učinila ništa u svoju korist, no ona je Rihanna pa si to može priuštiti.

Usporedite prošla dva primjera s ovim stvorenjem:



Ako si morbidno debela srednjovječna žena i bilo kakva ljepota koju si ikada imala je istodobno i na zalazu i zakopana ispod stotinu kilograma sala, hendikep je posljednja stvar koja ti treba u životu. Priličan broj muškaraca bi se mogao napaliti i na debelu ženu ako bi se ona trudila održavati svoju privlačnost u drugim područjima; nažalost, protagonistica ovog slučaja je odlučila ono malo preostale privlačnosti dovršiti ubitačnom kombinacijom kratke obojane kose i ogromne tetovaže.

Stvorenje na gornjoj slici je primjer deluzionalne uporabe jakog hendikepa tamo gdje se već nema što hendikepirati. Konačni rezultat takve situacije može biti jedino kozmički užas, privlačnost toliko niska da se na njoj hendikep multiplicirao i učinio je ne samo potpuno neprivlačnom, već i ekstremno odbojnom*.

* = unatoč svojoj odbojnosti, ova žena i dalje dobiva znatnu pozornost od mase žednih Beta muškaraca, no o tome drugi put.

Ovo nas sve vodi do univerzalnog pravila primjene hendikepa kod ženskog spola:

Ignissovo pravilo #21: Budući da se svaki hendikep koji žena upotrijebi nužno nalazi na vagi s njenom ljepotom, a ženska ljepota je prolazna i kratkotrajna, trajni hendikepi poput tetovaža i piercinga su za žene katastrofalna ideja.

Ženska uporaba hendikepa i njegovi efekti su razmjerno jednostavni. U sljedećem dijelu pozabavit ćemo se puno kompleksnijim i šarolikijim uporabama principa hendikepa kod muškaraca.

Post je objavljen 15.03.2015. u 16:08 sati.