Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/budan

Marketing

KARIKA KOJA NEDOSTAJE, TVORNICA DIZALICA I BRODSKE OPREME VULKAN "DIBO" RIJEKA, I KAPITALIZAM NA HRVATSKI NAČIN. STO NAM JE ZA ČINITI?

KARIKA KOJA NEDOSTAJE, TVORNICA DIZALICA I BRODSKE OPREME VULKAN "DIBO" RIJEKA, I KAPITALIZAM NA HRVATSKI NAČIN. STO NAM JE ZA ČINITI?


---------------------

Par natuknica i sjecanje na proteklo razdoblje, kako se
sve odvijalo i sto se zbivalo sa nasom bivsom tvornicom,
preuzeto iz Novog Lista:

--------------------

VULKAN - DIBO d. d. u stečaju - Rijeka

Tip subjekta: trgovačko društvo
Kraći naziv subjekta: VULKAN - DIBO d. d. u stečaju
Puni naziv subjekta: VULKAN - DIBO tvornica dizalica i brodske opreme, dioničko društvo u stečaju

Kontakt podaci


Adresa: Janka Polića Kamova 103, 51000 Rijeka
Regija: Županija primorsko-goranska
Država: Republika Hrvatska
Broj(evi) telefona: 051/436076;051/436080;
Broj(evi) telefaksa: 051/436066;

Detaljni podaci


Porezni matični broj:


Utemeljeno: 1992
Žiro račun:


Djelatnosti subjekta


Strojevi za unutarnji transport

Dizala


Proizvodi i usluge


strojevi za unutarnji transport

dizala



-----------------------------



Novi list: 9. 3. 2000.

NOVE DIMENZIJE NEZADOVOLJSTVA DJELATNIKA “VULKAN DIBA”

Zbog plaća u štrajk

Još uvijek je neisplaćena plaća za prosinac što je i uzrokom najavljivanja štrajka djelatnika koji su trenutno, zbog isključene struje ovom poduzeću, kod kuće na čekanju

RIJEKA - Zbog nepodmirenih dugova u visini od 80 tisuća kuna, “Elektroprimorje” je početkom ovoga mjeseca kaznilo “Vulkan DIBO” isključenjem struje. Od tada je ta riječka tvornica zatvorena, a 170 djelatnika kod kuće čeka na poziv uprave, koja je najavila da će ih zvati na posao istoga dana kad podmiri račune za struju. No, tada bi “Vulkan” mogla potresti nova drama - štrajk.

- Obustavu rada već smo bili najavili za 1. ožujak, no tada je poduzeće ostalo bez struje, pa su ljudi poslani kućama. Stoga smo odlučili, i najavili, da, ukoliko nam uprava do tada ne isplati izostali dio plaće za prosinac, sa štrajkom počinjemo prvog radnog dana, odnosno onda kad dobijemo struju - kazao nam je povjerenik Sindikata metalaca u “Vulkan DIBU” Mladen Hlača, navodeći da je prvi i osnovni razlog pokretanja štrajka nepoštivanje roka za isplatu dijela plaće za prosinac prošle godine, koji je, prema dogovoru Sindikata i Uprave, trebao biti isplaćen do kraja veljače.

Hlača napominje da štrajk neće biti pokrenut ukoliko Uprava isplati taj sporni dio plaće do “prvog” radnog dana. U slučaju štrajka, djelatnici i sindikat zahtjevat će isplatu bolovanja od srpnja prošle godine, naknadu za putne troškove, poštivanje kolektivnog ugovora te dogovora dinamike isplata plaća za prva tri mjeseca ove godine kao i sazivanje skupštine, koja nije održana još od pretprošle godine.

B. SAVIĆ



-----------------------



TVRTKA VULKAN DIBO SPECIFIČAN PRIMJER NA RIJEČKOJ STEČAJNOJ SCENI

Nema kupaca za halu i zemljište na Pećinama

Stečajni upravitelj Bruno Ahel ističe da je dosad pet puta oglašena prodaja kompleksa, na zadnjem natječaju po cijeni od 21,5 milijuna kuna, no kupaca za tako veliku cjelinu nema. Istovremeno, u tvornici cijelo vrijeme traje proizvodnja



RIJEKA – Tvrtka Vulkan Dibo posve je neuobičajen, ako ne i usamljen slučaj riječke stečajne scene. Za nešto više od tri godine trajanja stečaja vjerovnici nisu naplatili ni lipu od svojih potraživanja, koja ukupno iznose 62 milijuna kuna. Praksa je već pokazala da su gotovo svi veći stečajni dužnici nakon što su prodali i unovčili dijelove ...



Novi List od 08.03.2004. godine



-----------------------



TRGOVAČKI SUD U RIJECI
Ahel pod »povećalom« revizije





RIJEKA – Nakon što je naš list prije nekoliko dana pisao o tome kako je stečajni upravitelj u Brodomaterijalu Bruno Ahel tijekom posljednje tri godine kršio Uredbu Vlade RH o kriterijima i načinu obračuna i plaćanja nagrade stečajnim upraviteljima, te zaradio trostruko više od propisanog limita, riječki Trgovački sud pokrenuo je istragu ...



Novi List, 17.03.2006. godine



-------------------------



NoviList: Riječki poduzetnik kupuje zgradu i zemljište
Topic: Brodska oprema i usluge za brod VULKAN DIBO NAKON ŠESTOGODIŠNJEG STEČAJA KONAČNO NAŠAO KUPCA
Riječ je o pet tisuća četvornih metara zatvorenog prostora i 24.000 četvornih metara pripadajućeg zemljišta na Pećinama, koje će Rajko Vukelić kupiti za 17 milijuna kuna

RIJEKA – Vulkan Dibo izlazi iz stečaja, i to nakon dugih šest godina, tijekom kojih ni jedan od brojnih vjerovnika nije naplatio ni lipu od svojih potraživanja. Riječki poduzetnik Rajko Vukelić uplatio je jamčevinu za kupnju cijele imovine ovog stečajnog dužnika, koja se, zapravo, svodi na jednu jedinu nekretninu i pripadajuće joj zemljište.

Konkretno, riječ je o pet tisuća četvornih metara zatvorenog prostora i 24.000 četvornih metara pripadajućeg zemljišta na Pećinama, koje će Vukelić kupiti za 17 milijuna kuna. U riječkom Trgovačkom sudu doznajemo da je kupac uplatio jamčevinu, no da ima rok do kojega mora isplatiti novac te da će tek potom uslijediti primopredaja, nakon koje će stečajna sutkinja Ljiljana Ugrin sazvati diobeno ročište.
No, bit će tu, po svemu sudeći, malo sreće za radnike koji su u trećem isplatnom redu vjerovničkih potraživanja. U prilog toj tezi dovoljno je spomenuti da ukupna potraživanja svih vjerovnika iznose 62 milijuna kuna, od čega 7,2 milijuna kuna potražuju djelatnici. Što će ostati za djelatnike u trećem redu nakon diobe 17 milijuna kuna? Ako išta i ostane, bit će to sasvim sigurno vrlo malo.
Najveći, i to razlučni vjerovnik Vulkan Diba, koji će prvi naplatiti svoje tražbine, je tvrtka Jasmin d.o.o., i to na osnovi toga što je bivši Vulkan d.d. svojedobno dignuo kredit od 2,8 milijuna tadašnjih DEM, a četiri kćeri-poduzeća, među kojima i Vulkan Dibo, bili su mu sudužnici. Budući da Vulkan d.d. nije vratio kredit, sva četiri d.o.o.-a otišla su u stečaj, a Jasmin d.o.o. je preuzeo kredit i stavio hipoteku na nekretnine.
Zbog dviju je činjenica stečaj Vulkan Diba bio posve neuobičajen, ako ne i usamljen slučaj riječke stečajne scene, jer je kao veliki stečajni dužnik u svom posjedu imao jednu jedinu nekretninu, koja svih ovih godina nije pronalazila kupca. Praksa je već pokazala da su gotovo svi veći stečajni dužnici, nakon što su prodali i unovčili dijelove imovine, zastali pred nemogućnošću prodaje velikih nekretnina. No, Vulkan Dibo po tom je pitanju zastao odmah kad je stečaj i otvoren, u studenome 2000. godine. Svih ovih godina potencijalni su kupci ignorirali natječaje oglašavane za kupnju imovine Vulkan Diba, čiju je vrijednost odmah po otvaranju stečaja sudski vještak procijenio na 33 milijuna kuna. S vremenom se cijena morala spuštati, da bi, na koncu, imovina bila prodana skoro pa za dvostruko manju cijenu. Postavlja se pitanje je li možda trebalo parcelizirati imovinu i pronalaziti kupce za njene dijelove, no stečajni upravitelj Bruno Ahel uvijek je govorio da bi cijepanje imovine automatski značilo i tjeranje radnika na ulicu.
Tu dolazimo do drugog razloga zbog kojeg je stečaj Vulkan Diba usamljen slučaj. Jer, ova je tvrtka i u stečaju nastavila s proizvodnjom, zapošljavajući devedesetak radnika koji su svakoga mjeseca uredno dobivali plaću. Štoviše, Vulkan Dibo, unatoč stečaju, ima ugovorene poslove sa svim domaćim, ali i brojnim inozemnim brodogradilištima za cijelu ovu i iduću godinu, a čak se spominju ugovori i za 2008. godinu, a poznato je da Vulkan Dibo jedini u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe izrađuje opremu za brodske palube, brodska vitla i dizalice. Kako nam kažu sami djelatnici, posla je preko glave, pa im često pomaže jedna tvrtka iz Senja kako bi svu robu na vrijeme isporučili u brodogradilišta. No, ova će tvrtka, pa time i proizvodnja, sad promijeniti vlasnika, koji nam je jučer kazao da je o bilo čemu zasad prerano govoriti, pa tako i o njegovim namjerama s Vulkan Dibom, koji će se, kako doznajemo, »prekrstiti« u Vulkan Nova. Ostaje nepoznato smatra li i Vukelić da bi bilo šteta ugasiti uhodanu proizvodnju jedinstvenu u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe.

Izvor: Novi list 16.03.2006.
Autor: Biljana Savić

---------------------------



»VULKAN NOVA« ŠIRI PROIZVODNJU »VULKAN DIBA«
Nedostaju zavarivači i bravari





RIJEKA – Proizvodnja Vulkan Diba se nastavlja, iako su nedavno imovinu tog riječkog stečajnog dužnika kupile tvrtke RAM Rijeka i Strojopromet – Zagreb, usput rečeno, za 2 milijuna i 320 tisuća eura. Slijedom tih događaja novi vlasnik »prekrstio« je Vulkan Dibo u Vulkan Novu, čiji je direktor postao Rajko Vukelić, inače direktor RAM-a. ...

Preuzeto iz Novog Lista, 22.06.2006. godine

-------------------------




Kako to obicno biva, nezadovoljstvo postojecom situacijom i bezizlazan polozaj radnika, bez ikakvog ucinka da se bilo sto promjeni na bolje, uzrokovalo je da djelatnici - vjerovnici VULKAN - DIBO d.d. Rijeka, u stecaju, zatraze dozvolu uvida u sudske spise u skladu s postojecim zakonom.

Podnesen je Stecajni predmet St-166/00 - trostruko - i zaprimljen na Trgovackom sudu u Rijeci, 10.01.2007. godine.

REPUBLIKA HRVATSKA
PREDSJEDNISTVO TRGOVACKOG SUDA U RIJECI

Nad VULKAN-DIBO tvornica dizalica i brodske opreme d.d.Rijeka, Janka Polic Kamova 103 otvoren je stecajni postupak Rjesenjem Trgovackog suda u Rijeci broj St-166/00
20.studenog 2000. godine.

Trgovacki sud u Rijeci, po stecajnom sucu Ljiljani Ugrin i sa stecajnim upraviteljem Brunom Ahel, provodio je stecajni postupak. Nakon prodaje VULKAN-DIBO d.d. Rijeka i nakon naplate kupoprodajnog iznosa, doslo je do isplata odredjenih iznosa odredjenim vjerovnicima, o cemu mi nismo upoznati.
Nama, djelatnicima-vjerovnicima VULKAN-DIBO d.d. Rijeka,
nisu isplacene nase drazbine.

Iznos nasih trazbina je vec pred sest godina definiran: prvo kao trtrazbine po clanku 86. ZOR-a, i drugo kao trazbine drugog isplatnog reda.

Visekratno smo, ali i bezuspjesno trazili, da nam se daju podaci o stvarnom stanju. Mi moramo znati, koji je iznos ostao za podmirenje nasih trazbina i zasto nam nije isplacen. Do danas nije nam uruceno niti jedno Rjesenje o prodaji i naplati stecajne imovine, niti o nacinu podmirivanja ostalih vjerovnika: s kojim iznosima i po kojem redoslijedu. Zadnji put, 04. sijecnja 2007.
godine odbijeno nam je urucenje Rjesenja o naplati i isplati ostvarenog iznosa po prodaji stecajne mase.

Do danas nam je isplaceno, prije konacne prodaje VULKAN-DIBA, svima isti iznos od 1.800.00kn i krajem prosinca 2006. godine, neznatan pojedinacan iznos na tekuci racun i to samo par dana, nakon sto nam je, na Trgovackom sudu-Rijeka stecajni upravitelj bruno Ahel rekao, da za sada nema novca, da je sve na sudu u Zagrebu, da cemo tek nakon sedam mjeseci dobiti 60% od iznosa nasih potrazivanja... Pitamo se, zasto 60%, od kojeg iznosa 60%? Na tom sastanku
receno je, da je VULKAN-DIBO radio dvije godine s gubitkom,
ali to nijemoguce prema postojecem zakonu o stecaju; firma, koja je u stecaju, ne moze poslovati s gubitkom.

Trazimo od stecajnog suda slijedece:

A.) Trazimo, da nam se dostavi sva RJESENJA iz kojih je vidljivo koliki je iznos dobiven prodajom stecajne mase, na koji nacin je izvrsena podjela tih novcanih iznosa, tj. Ime vjerovnika i odgovarajuci iznos, kako bi se moglo isplatiti, dali je postovan
zakonom propisan redoslijed isplata.

B.) Tocan iznos, koji je, nakon isplate ostalih vjerovnika, ostao za podmirenje nasih trazbina.

C.) Temeljem cije zalbe je predmet dosao na VISOKI TRGOVACKI SUD REPUBLIKE HRVATSKE - ZAGREB.
Podaci su nam potrebni u slucaju odluke o pokretanju sudskog
postupka u Zagrebu.

D.) Trazimo da se nama vjerovnicima VULKAN-DIBO d.d.Rijeka u stecaju dozvoli uvid u sudske spise u skladu s postojecim zakonom.



Zahvaljujemo Vam se s postovanjem

Djelatnici - vjerovnici VULKAN - DIBO d.d. u stecaju:

- .....


Na znanje: 1.) Stecajni sudac: Ljiljana Ugrin
2.) Stecajni upravitelj: Bruno Ahel


(Nastavak slijedi...)


U Rijeci, 30.05.2008. godine Borivoj Bukva









Post je objavljen 30.05.2008. u 07:02 sati.