Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/1001misterij

Marketing

ČUDNA GLAZBA

Cinjenica da netko u svojoj oprostajnoj poruci, prije nego li si oduzme zivot upise stihove neke pjesme i nije tako neobicno, jer kako se kaze "najljepse rijeci su vec izrecene" pa ih nema smisla mijenjati. Medutim, cinjenica da se u sedamnaest slucajeva samoubojstava, u godinu dana, pojavi uvijek jedna te ista pjesma pomalo je neobicno.
˝Zlokobna˝ pjesma, morbidne melodije s tuznim i sentimentalnim tekstom koji je upio posljednju kap ceznje za smrcu i vodi svakoga u osjecaj melankolije i depresije, svoju povijest zapocela je jedne kisne nedjelje u prosincu 1932., kada je njezina autora, madarskog skladatelja Reszôa Serassa, napustila zarucnica. Veoma potisten zbog prekinutih zaruka i utucen sumornim danima, Seressu se iznanada u glavi pojavila tuzna, sasvim nepoznata melodija. Potresen tim neobicnim dogadajem, pribiljezio je melodiju i dao joj naziv Sumorna nedjelja (Gloomy Sunday). Tekst koji je napisao za melodiju govorio je o tragicnoj prici covjeka cija ja draga nadavno umrla, te se sada on namjerava ubiti kako bi ponovno bio s njom.
Prije nego li je skladba snimljena, Seress je imao poteskoca pronaci nekoga tko bi je izdao. Iskreno receno, nitko nije htio imati posla s njom jer su tvrdili da je suvise malankolicna.
"It is not that the song is sad, there is a sort of terrible compelling despair about it "
To je misljenje bilo prorocanstvo, jer kada je ova pjesma bila objavljena, njezin je neumoljivo tuzni napjev ubrzo stekao glas da potice ljude na samoubojstvo.
Prvi poznati slucaj dogodio se u proljece 1933. kada je mladic, koji je sjedio u kavani u Budimpesti, zamolio orkestar da odsvira Sumornu nedjelju. Kada su je odsvirali, istog je trena otisao kuci i ustrijelio se. O mracnoj povijesti ove pjesme u casopisu Nepoznato pisao je Tane Jackson navodeci i ostale slucajeve, ali bez imena sudionika, potvrdujuci kobnu privlacnost Sumorne nedjelje. Zrtve su bile i pjevaci koji su smrtonosne stihove uvrstili u svoj repertoar. Najpotresniji slucaj dogodio se u Londonu. Tamo se iz jednog stana neprestano cula zalosna melodija pjesme Sumorna nedjelja. Nakon sto je provaljeno u stan, na podu je pronadjena mlada zena koja je umrla od predoziranja dok je na gramofonu neprekidno svirala kobna pjesma.
Kompozitor, Rezsô Seress i sam je bio zbunjen sto je upravo njegovo djelo bilo ˝prvi korak˝ koji je vodio u smrt. Nakon brojnih slucaja smoubojstava Seressu su cesto bila upucena pitanja o cemu li je razmisljao kada je pisao pjesmu i da li on smatra da je njegova pjesma uzrok brojnih samoubojstava, a odgovore koje su dobili uglavnom su bili isti:

I stand in the midst of this deadly success as an accused man. This fame hurts me. I cried all of the disappointments of my heart into this song, and it seems that others with feeling like mine have found there own hurt in it˝
Do kraja tridesetih godina, ta je pjesma izazvala toliku paniku javnosti, da madarske vlasti nisu podrzavale njezino javno izvodenje. Mnogi su glazbenici odahnuli, jer su se vec poceli pribojavati za svoj zivot kad bi morali svirati Seressovu opaku kompoziciju. Mnoge radiostanice, ukljucujuci BBC, htjele su je zabraniti (veliki broj lokalnih stanica u SADu nije je htio izvoditi), a neke su obitelji samoubojica (cije su smrti bile povezane s tom zlokobnom pjesmom) neuspjesno pokusavale sasvim zabraniti njezino izvodjenje. Englesku verziju Sumorne nedjelje napisao je Sam Lewis, a 1941. snimila ju je Billie Holiday. Medutim, tada je oslabio zao glas pjesme: pocetkom Drugoga svjetskog rata bilo je mnogo dramaticnih dogadjaja koji su zaokupili paznju javnosti. Ali ni tada njezin stetni utjecaj nije sasvim prestao. Gordon Beck iz Salisburyja u Wiltshireu, koji je tijekom 1946. sluzio vojsku u 76. skvadronu RAFa u Pooni u Indiji, sjeca se kolege pilota koji se, kad bi Beck stavio plocu Sumorna nedjelja uvijek jako uznemirio i tvrdio kako ga navodi na samoubojstvo. Beck nije mario za to, sve dok za vrijeme jednog leta nije mogao izbiti melodiju iz glave; stalno se vrtjela i vrtjela nadjacavajuci buku avionskih motora. Beck vise nikad nije svirao Sumornu nedjelju.
Kako objasniti uznemirujuci ucinak ove tajanstvene pjesme? Mozda je, kao sto predlaze Tane Jackson, Seress tako uspjesno izrazio svoju duboku tugu, da se ona na neki nacin prenosi na druge potisene ljude navodeci ih da si oduzmu zivot kako bi pobjegli od vlastite tuge. To stajaliste nije toliko neprikladno kao sto se moze ciniti. U knjizi Tajne glazbe, David Tame otkriva da glazba moze zapanjujuce djelovati na ljude, utjecuci na stres, rad srca, probavu i ostale metabolicke funkcije, kao i na emocionalno i mentalno zdravlje. Tragican je i zavrsetak dvoje ljudi vezanih uz nastanak ova pjesme.

Kao sam tvorac "suicidalne himne" i nije tako zacudujuce da Seress takoder nije pobjegao prstima sudbine oduzevsi si zivot skocivsi sa zgrade u sigurnu smrt. Kao razlog naveo je to sto nije uspio napisati vise niti jednu uspjesnicu. A djevojka koja ga je prije mnogo godina ostavila, pronadjena je mrtva zajedno s komadom papira na kojem je bio napisan tekst pjesme Sumorna nedjelja .
Pjesma Sanjao sam da sam boravio u Merble Hallsu iz opere Ciganka Rudolfa Frimla, jos je jedna od pjesama za koju se vjeruje da donosi nesrecu svakome tko ju cuje. Posebno izaziva strah pjevaca.
Nitko ne zna kako je i zasto je ova pjesma zadobila negativnu reputaciju. Isti je slucaj i s izvodenjem Shakespeareova Macbetha, kojega glumci, da bi izbjegli nesrecu, nazivaju samo ˝skotska drama˝. Neke pjesme, poput Sumorne nedjelje, nisu napisane svjesno, vec podsvjesno.
Poznato klasicno djelo, tocnije sonata, Il trill o del diavolo svoju povijest zapocinje u snu talijanskog, violinskog virtuoza, Giuseppeu Tartiniu u kojemu sklaplja pakt s vragom.

"I heard a sonata so unusual and so beautiful performed with such mastery and intelligence, on a level I had never before conceived was possible! I was so overcome that I stopped breathing and awoke gasping. Immediately I seized my violin, hoping to recall some shred of what I had just heard - but in vain. The piece I then composed is without doubt my best, the Devil's Sonata , but it falls so far short of the one that stunned me that I would have smashed my violin and given up music forever if I could but possess it ."
Iako je tvrdio da nije uspio zapisati u svoj njezinoj snazi, rezultat je bila ˝ divlja ˝ i pomalo ˝ luda ˝ (imajmo na umu da govorimo o baroknoj, klasicnoj glazbi) sonata koja je postala jedno od njegovih najpoznatijih djela.
Pa stoga, kada budete plakali nad nesretnom ljubavi ili sanjali "Dusu Tame", nadajte se da nikada necete cuti rijeci:
... Meghalt a szeretet
V é ge a vil á gnak
M é g egyszer elmondom csendben az im á mat :
Uram , az emberek gyarl ó k é s hib á znak ...


Post je objavljen 29.01.2007. u 16:14 sati.