Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/1001misterij

Marketing

Dogoni - Druga,nova priča!


Temple potvrdjuje tezu da vec pet hiljada godina (preciznije od 3.200 g.p.n.e.) Dogoni imaju dokaze o posjeti civilizacije iz zvjezdanog sistema Sirijus. Oni tvrde da svoje znanje duguju posjetiocima sa Sirijusa.

Idemo redom:


- Tradicija Dogona govori o tri zvijezde u ovom sistemu. Sirijus A je vidljiv golim okom na samo 2,6 svjetlosne godine od nas. Za postojanje Sirijusa B se nagadjalo zadnjih stotinjak godina. Prve fotografije su dokazale njegovo prisustvo tek od 1970. godine. Postojanje zvijezde Sirijus C su "prvi" pretpostavili dvojica francuskih astronoma 1995. nakon niza godina istrazivanja.


- Dogoni nazivaju zvijezdu Sirijus B imenom "Po Tolo". U prijevodu "po" znaci najmanja sjemenka, a "tolo" je zvijezda. Ovime su opisali velicinu zvijezde. Takodje tvrde da je to "najteza zvijezda" i da je "bijela". Moderna astronomija Idemo redom:


- Dogoni tvrde da je umjesto "zemlje", Po Tolo sagradjen od "sagala" ("cvrste") materije. Rijec je o izvanredno teskom metalu, toliko teskom da ga "sva zemaljska bica kombinirana ne mogu podici". Zbilja, klasa "bijelih patuljaka" su izvanredno guste i masivne zvijezde.


- Dogoni tvrde da znaju da Po Tolo ima orbitu elipse (potvrdjeno prije 30 godina). I da je njen orbitalni period dug 50 godina (procjena danasnjih astronoma je: 50.04 godine +/- 0.09 godina). I na koncu da rotira oko vlastite osi (potvrdjeno!).

- Dogoni opisuju i trecu zvijezdu koju zovu "Emme Ya". U prijevodu rijec je o "sorghum"-u, odnosno vrsti tropske biljke, i "female" odnosno zenskom bicu. Zasad nije odgonetnuto zasto su joj Dogoni dali takvo ime. Naime, postojanje zvijezde Sirijus C jos nije zvanicno potvrdjeno. Fotografija nema, ali pretpostavke pomenutih Francuza su da je rijec o "crvenom zvjezdanom patuljku". (U casopisu "Astronomy and Astrophysics" broj 299 iz 1995, Daniel i Duvent u clanku pod naslovom "Da li je Sirijus trostruka zvijezda?", tvrde da samo postojanje crvenog zvjezdanog patuljka moze objasniti promjene u orbiti zvijezda.)


- Dogoni tvrde da se u orbiti oko Emme Ya nalazi samo jedan satelit. Naravno, nasi aparati su isuvise slabi da registriraju Sirijus C, a pogotovo njegov sicusni satelit.

- Dogonska mitologija ukljucuje cetiri kalendara. Suncev, Mjesecev, Sirijuski i Venerin. Prezicnost sva cetiri kalendara su potvrdjena.

- Dogoni su davno u proslosti bili svjesni o postojanju cetiri Jupiterova mjeseca...

- Ideja da se Zemlja okrece oko Sunca im je bila znana 4.500 godina prije Galileja...

- Isto kao i Saturnovi prstenovi...

Dogoni kazu da im je astronomsko znanje dao NOMMOS. Rijec je o amfibijskim bicima, poslanim na Zemlju sa Sirijusa da pomognu prosperitetu Zemljana. Dosli su u zemlju Dogona sa sjeveroistoka. Kada je njihovo "vozilo"sletjelo, uz veliku buku... nova "zvijezda" (mozda maticni veliki svemirski brod?) vidjen je na nebu...

Ime Nommos kod Dogona znaci "pripremiti pice". Nommos je takodje zvan i "Vladarem vode", "Monitorom" ili "Uciteljem".

Nommos je vise slicio ribolikim nego humanoidnim bicima. Morao je zivjeti u vodi. rijeke Niger). Ta bica su bili duhovni zastitnici.

Legenda kaze da ce Nommo u buducnosti opet posjetiti Zemlju, ovaj put u humanom obliku. Tek kasnije ce se vratiti svojoj amfibijskoj formi i "vladace iz vode".


Prici ovdje nije kraj.

(Zapravo, sada dolazimo do pravog zapleta.)

Dogoni sugeriraju da Nommosi imaju svoju bazu u nasem solarnom sistemu... koja se krece u orbiti kao "deseti mjesec" na jednoj od vanjskih planeta!

Podjimo s kraja:

Pluton ima samo jedan mjesec (Charon); Neptun ima osam poznatih; oko Urana se krece pet pratilaca; Saturn ih ima 18 (zadnjeg je otkrio Voyager 1990.); Jupiter ih ima 16 (cetiri veca se isticu).

Fokusirajmo se na Saturnove mjesece. Svi osim jednog imaju povrsinu izbrazdanu meteorskim kraterima. Slike Voyager-a pokazuju da taj jedan mjesec, poznat kao Enceladus, ima savrseno glatku povrsinu. Za razliku od ostalih Saturnovih satelita, Enceladus ima retrogradnu orbitu oko maticne planete.

Pomenuti mjesec ima radijus od oko 160 km. Masa mu je nepoznata, jer se ne zna njegov sastav. Orbita oko Saturna traje 523 dana.

Brad Smith sa University of Arizona je, nakon analize Voyager-voih rezultata, zakljucio da je ovo nebesko tijelo "savrseno okruglo" i da ima samo 3% refleksije...

Znacaj ove izjave je u tome da se "perfektne nebeske lopte" vrlo rijetko srecu. Zemlja nije okrugla. Kao ni nas Mjesec. Kao ni ostale planete Solarnog sistema. A sto se refleksije tice, to samo budi daljnje sumnje da je rijec o vjestackom objektu.

Mozda uspavanom svemirskom brodu Nommosa.

Podsjetimo da su Dogoni najavili ponovni dolazak Nommosa. Na "Dan Ribe". Prva indikacija njihovog dolaska bice nova zvijezda na nebu - "zvijezda desetog mjeseca"...

A dokazi postoje. Za Sirijus. Za Zetu Reticuli. Za Plejade...


Post je objavljen 04.01.2007. u 19:07 sati.