Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/dubai2

Marketing

Muscat I - Grad, tri grada ili sedam gradova


"...Muscat je luka kakvu se nigdje na svijetu ne moze naci gdje cvjeta posao i ima robe koja ne ne moze naci nigdje drugdje..."

Ovako je prije vise od 5 stoljeca o Muscatu napisao veliki arapski putopisac Ahmed Bin Majid Ak-Najdi. Muscat ce obradovati i vas ako trazite tragove orijentalne povijesti, jer sve sto je vidio Ahmed je jos tu i mozete to vidjeti i danas, iako je vrijeme napravilo ovaj putopiscev opis pretjeranim.
Prirodnu luku na ruti prema Indiji ljudi su koristili jos u prvom stoljecu, a od devetog stoljeca je uvrijezeno pravilo da onaj koji vlada Muscatom vlada i Hormuzom. U 16. stoljecu Muskat su osvojili Portugalci, pretvorivsi ga u svoje glavno uporiste u Indijskom oceanu. Od sredine 18. stoljeca Muscat je sjediste dinastije Al-Busaid, koja i danas vlada Omanom.
Muscat, zapravo, nije jedan grad, vec nekoliko njih koji cak nisu ni spojeni. Naime, na ovom djelu Omana obala je strma i puna zaljeva, te se su gradovi nastajali unutar tih zaljeva, a veza sa susjednim gradom je bila samo vodenim putem. Iako cete u nekim knjigama vidjeti da Muscat obuhvaca gradice Muscat, Mutrah i Ruwi, a u nekim takodjer i Qurm, Khuwair, Seeb i Madinath Qaboos, ovi gradovi nisu spojeni fizicki, vec samo funkcionalno. Ako pogledate satelitski snimak...

Image Hosted by ImageShack.us

...vidjet cete da su Muscat (A), Mutrah (B) i Ruwi (C) tri potpuno zasebna grada sa strmim planinama koje im ne daju da se spoje. Povijest Muscata pocinje u dubokom zaljevu na kraju kojega je sultanova palaca koja i danas ima istu funkciju...

Image Hosted by ImageShack.us

Sultan je potom zaljev kojeg vidite na satelitskoj slici utvrdio fortifikacijama, a za portugalske vlasti su usavrsene utvrde Mirani i Jalali, svaka sa svoje strane zaljeva.

Image Hosted by ImageShack.us

Dodatno, rtovi zaljeva su takodjer utvrdjeni, kako i prilici luci koja je nekolko stoljeca vladala istocnom obalom Afrike.

Image Hosted by ImageShack.us

Iako je pitomi zaljev nakon plaze od svega par stotina metara bio zatvoren visokim hridima, Muscat je bio ogradjen zidinama koje su ga cinile neosvojivom utvrdom.

Image Hosted by ImageShack.us

Grad se sirio i izvan zidina, ali dalje od strmih obronaka se nije moglo. Iako cete negdje naci podatke o milijunskoj populaciji grada, sam Muscat nema vise od pet tisuca ljudi, tim vise sto je podrucje unutar zidina pretvoreno u sjediste Vladinih zgrada.

Image Hosted by ImageShack.us

Kad su Portugalci vladali gradom, shvatili su da je uski zaljev u kojemu sultanski dvor zauzima najveci dio obale vrlo neprikladan za pomorsko uporiste velike sile, pa su izgradili novu luku Mutrah nesto zapadnije. Medjutim, neprikladna konfiguracija terena je ucinila je da Mutrah bude zasebni gradic sve do 1929. kad je povezan obalnom cestom sa Muscatom.

Image Hosted by ImageShack.us

Mutrah (B) izgleda nesto modernije, a u njemu je i danasnja moderna luka Muscata. Dok smo mi bili u Muscatu u luci je bio veliki britanski nosac aviona.

Image Hosted by ImageShack.us

Dakako, Portugalci su utvrdili i ovu luku, ali zidine nisu gradili jer je Mutrah bio otvoreni trgovacki grad. Kako vidite na satelitskoj slici, Mutrah je imao i cestovnu vezu sa unutrasnjosti.

Image Hosted by ImageShack.us

U gradu se i danas nalazi jedan od najzanimljivijih souqova na Bliskom Istoku i smatra se najvecom atrakcijom Muscata.

Image Hosted by ImageShack.us

Osim toga, Mutrah je puno zivlji od samog starog Muscata. Vecernja setnja uz Corniche, dok se Mutrah kupa su zlatnom bljestavilu je uzitak kakvog vecina gradova u Zaljevu ne moze ponuditi.

Image Hosted by ImageShack.us

Muscat i Mutrah se tako stoljecima nadopunjuju, zajedno sa nekoliko ribarskih sela koji se nalaze u srcu milijunske metropoloe, a ipak su potpuno izolirani brdima.

Image Hosted by ImageShack.us

Ovakav odvojeni zivot gradova i sela uvjetova je poseban sustav obrane, sa izvidnicama na svakom brdu. Mi smo ih prebrojali dvadesetak, prakticno svako brdo je imalo malu utvrdu, koje se medjusobno imale sustav dojava o pridoslicama iz unutrasnjosti.

Image Hosted by ImageShack.us

Danas su svi djelovi grada medusobno povezani modernim prometnicama i u gradu nema nikakvih guzvi, upravo zbog razbacanosti po zaljevima i uvalama.

Image Hosted by ImageShack.us

Kako se grad kasnije razvijao, nekoliko kilometara u unutrasnjosti ne nastao gradic Ruwi. U wadiju u Ruwiju je izgradjena i prva zracna luka u Muscatu. Kasnije, kad je izgradjena nova u Seebu, na mjestu stare u Ruwiju je izgradjeno moderno poslovno srediste Muscata, povezano i sa Mutrahom i sa starim Muscatom. Kad je sav prostor u zaljevima i uvalama vec bio napucen, grad se naglo rasirio na veliku zaravan na zapadu i progutao Qurm, poznat o luksuznim vilama prirodnom rezervatu, zatim Khuwair i na kraju Seeb.

Image Hosted by ImageShack.us

Sutra idemo u srce Muscata...




Post je objavljen 20.05.2006. u 22:04 sati.